W dniu 8 września 2023r. w samo południe Gminna Biblioteka Publiczna w Orońsku zorganizowała spotkanie czytelnicze w ramach akcji Narodowego Czytania. W tym roku czytamy powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. Spotkanie odbyło się w świetlicy w Orońsku a jego uczestnikami byli seniorzy z Klubu Senior Plus oraz grupa uczniów VIII klasy Publicznej Szkoły Podstawowej im. Józefa Brandta w Orońsku.
Pomieszczenie świetlicy przybrało świąteczny wygląd. Głównym elementem scenografii był portret Elizy Orzeszkowej, flaga państwowa oraz okrągły stolik przykryty koronkowym, białym obrusem a na tym świecznik ze świecą, bukiet kwiatów oraz dzbanek z filiżanką. Przy stoliku stał stylowy fotel i piękny zdobiony dzban
z kwiatami słonecznika i nawłoci. Ustawiono także sztalugi z tablicami a na nich obrazy i treść nawiązująca do Powstania Styczniowego. Ozdobą była postać kobiety ubranej w suknię w kolorze błękitnym z falbanami oraz kapelusz w kolorze pomarańczy.
W bocznej części ustawiono stolik a na nim książki Elizy Orzeszkowej będące w zasobach biblioteki: „Gloria Victis”, „Dziurdziowie”, „Z jednego strumienia” i inne, no i oczywiście różne wydania „Nad Niemnem”, do wypożyczenia na miejscu.
Spotkanie rozpoczął dyrektor Biblioteki Roman Woźniak który powitał uczestników
i współorganizatorów spotkania, przedstawił „pozytywistyczną” atmosferę czasów po powstańczych oraz odczytał fragmenty listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy:
cyt.: „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej „to książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu” oraz cyt.: „niech więc nasze wspólne czytanie Nad Niemnem, oprócz przyjemności, której z pewnością dostarczy, przyniesie także wielu pożytku. Jestem przekonany, że wszystko to uczyni z Narodowego Czytania 2023 kolejne pasjonujące spotkanie z klasyką polskiej literatury”- koniec cytatów.
Najważniejszą część spotkania – wspólne czytanie, poprowadziła Elżbieta Sasin
a wspomagała ją Anna Cholewa- bibliotekarki Biblioteki Gminnej. Do czytania wybrano fragmenty pierwszego rozdziału książki. Doskonała dykcja, zrozumienie tekstu, nastrojowość i sugestywność przekazu czytających spowodowało, że kilkadziesiąt minut czytania przeniosło uczestników, w ich wyobraźni w krajobraz „nadniemeńskiej” okolicy majątku korczyńskich i zaścianka Bohatyrowiczów. Atmosferę, tamtych odległych już czasów urzeczywistnił niespodziewany gość „Jan Bohatyrowicz”. Przybył w jasnej sukmanie, przepasany czerwonym szerokim pasem i czarną czapką z lśniącym daszkiem. W tę postać wcielił się dyrektor Biblioteki.
„Jan Bohatyrowicz” oświadczył, że będąca elementem scenografii kobieca postać
w sukni to jego żona Justyna Orzelska ze dworu w Korczynie. Zachwalał jej urodę i zalety. Mówił o niej: jest wysoka, smukła i delikatna. Ma długie, czarne jak heban włosy, które splata w warkocz i owija wokół głowy, szare oczy o śmiałym spojrzeniu i purpurowe usta. Jest uosobieniem kobiecego piękna, zdrowia i siły. Na co dzień ubiera się skromnie, w proste i ciemne sukienki. Tu jest w stroju świątecznym i uroczystym. Przy Nim odnalazła sens swego życia i odnajduje go w ciężkiej pracy, której się nie obawia i która daje jej, poczucie wolności i radość.
Dyrektor podziękował współorganizatorom spotkania: Magdalenie Piątkowskiej – kierownikowi Klubu Senior Plus, Annie Muszyńskiej ze świetlicy w Orońsku, Danucie Dolębie
z Publicznej Szkoły Podstawowej w Orońsku, Ilonie Makowskiej z Urzędu Gminy w Orońsku oraz Elżbiecie Sasin i Annie Cholewa, wręczając czerwone róże. Wspólnie śpiewano polską pieśń szlachecką „Ty pójdziesz górą”. Dalsza część spotkania to integracja międzypokoleniowa i środowiskowa przy herbacie i ciastku. W tle rozbrzmiewała muzyka w kompozycji Andrzeja Kurylewicza z filmu „Nad Niemnem”.